Krok za krokom...

Vidíme stále rovnako?

Publikované 29.03.2019 v 06:00 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 256x

Teória, že chyby refrakcie (napr. krátkozrakosť, ďalekozrakosť ap.) vznikajú z dôvodu trvalých deformácií očnej gule, vedie prirodzene k záveru, že tieto REFRAKČNÉ CHYBY SÚ TRVALÉ STAVY a že NORMÁLNA REFRAKCIA JE NEUSTÁLY, NEPRETRŽITÝ STAV. Keďže táto teória ja takmer univerzálne prijímaná ako fakt, potom nie je prekvapením, že normálne oko je považované za perfektnú mašinu, ktorá funguje dobre za každých podmienok.


Teória verzus skutočnosť

Nezáleží na tom, či sa oko pozerá na cudzí alebo známy predmet, či svetlo je dobré alebo slabé, či prostredie je príjemné alebo nepríjemné, dokonca aj v podmienkach nervového vypätia alebo telesnej choroby sa očakáva, že normálne oko bude mať normálnu refrakciu a normálny zrak po celý čas.

Pravdou je, že fakty nie sú v súlade s týmto pohľadom, no najjednoduchšie je pripisovať ich „nenormálnej“ činnosti ciliárnych svalov (svaly, ktoré menia tvar šošovky), alebo, ak toto vysvetlenie nebude fungovať, úplne ich ignorovať.

Keď však pochopíme, ako je tvar očnej gule kontrolovaný vonkajšími očnými svalmi a ako okamžite reaguje na ich akciu, je jasné, že žiadny refrakčný stav, či normálny alebo abnormálny, nemôže byť stály a trvalý.


Zrak sa neustále mení

Počas tridsaťročného výskumu refrakcie som našiel niekoľko ľudí, ktorí mohli udržať perfektný zrak (t.j. bez refrakčnej chyby) len po dobu niekoľkých minút, dokonca aj za tých najpriaznivejších podmienok. Často som videl zmenu refrakcie aj viackrát za sekundu, s kolísaním v rozpätí od -20 dioptrií krátkozrakosti po normál.

Podobne som nenašiel žiadne oči s nepretržitými či nemennými chybami refrakcie. Všetky osoby s nejakou refrakčnou chybou mali v častých intervaloch počas dňa i noci momenty normálneho zraku, keď ich krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus úplne zmizol. Mení sa aj forma chyby, dokonca aj krátkozrakosť sa mení na ďalekozrakosť a jedna forma astigmatizmu na inú.




Variabilita zraku u detí

Z niekoľko tisíc školákov, ktorí boli vyšetrení počas jedného roka, polovica mala normálny zrak, ktorý tu a tam bol perfektný, ale nikto z nich nemal perfektný zrak v každom oku počas celého dňa. Ich zrak mohol byť dobrý ráno a chybný poobede, alebo chybný ráno a dobrý poobede. Veľa detí dokázalo prečítať jeden optotyp (test zraku do diaľky), ale iný im robil problémy. Mnohí vedeli prečítať niektoré písmená abecedy perfektne, zatiaľ čo iné písmená rovnakej veľkosti a za podobných podmienok rozlíšiť nedokázali. Za určitých podmienok tento stav trval len niekoľko minút alebo menej; za iných pacient nebol schopný vidieť na tabuľu niekoľko dní, týždňov alebo dokonca dlhšie.

Podobný stav bol pozorovaný u bábätiek. Väčšina vyšetrujúcich zistila, že bábätká sú ďalekozraké. Niektorí zistili, že sú krátkozraké. Moje vlastné pozorovania ukázali, že refrakcia detí sa neustále mení.

To, čo platí pre nemluvňatá a školákov, platí aj pre dospelých každého veku.


Čo sa deje, keď spíme?

Počas spánku je refrakčný stav oka zriedka, ak vôbec niekedy, normálny. Osoby, ktorých refrakcia je v bdelom stave normálna budú počas spánku produkovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Alebo, ak majú v bdelom stave chyby refrakcie, v spánku sa tieto chyby ešte zväčšia. Preto sa ľudia ráno budia s unavenými očami alebo silnými bolesťami hlavy.




Ako reaguje náš zrak pri pohľade na neznáme objekty?

Keď sa oko pozerá na neznámy predmet, vždy to vyvolá refrakčnú chybu.

Deti s normálnymi očami, ktoré dokážu perfektne prečítať asi polcentimetrové písmeno z troch metrov, majú vždy problém prečítať neznáme písmo na čiernej tabuli, hoci písmená sú väčšie než 5 cm.


Neobvyklá mapa, alebo akákoľvek mapa, má podobný efekt.


Nemeckému typu písma (Schwabach) je prisudzovaná zodpovednosť za zhoršenie videnia. Avšak, keď sa nemecké dieťa (zvyknuté na Schwabach) pokúša čítať latinku, v momente sa stáva dočasne ďalekozrakým. Nemecké písmo, grécke alebo čínske znaky budú mať rovnaký efekt na dieťa alebo inú osobu, ktorá je zvyknutá na latinku.


Čo môže ovplyvniť kvalitu nášho zraku?

Deti, ktoré sa učia čítať, písať, kresliť alebo šiť vždy trpia chybným zrakom, z dôvodu novosti čiar, línií alebo predmetov, s ktorými pracujú.


Náhle vystavenie silnému svetlu alebo rýchla a neočakávaná zmena svetla s veľkou pravdepodobnosťou spôsobí zhoršenie zraku v normálnom oku, ktoré môže pretrvávať v niektorých prípadoch týždne a mesiace.


Hluk je tiež častou príčinou chybného zraku v normálnom oku. Všetky osoby vidia chybne, keď počujú neočakávaný silný zvuk. Známe zvuky nezhoršujú zrak, ale neznáme vždy. Vidiecke deti z tichých škôl môžu trpieť zhoršeným zrakom dlhšiu dobu po presťahovaní sa do rušného mesta.


V podmienkach psychickej alebo fyzickej nepohody, ako je bolesť, kašeľ, horúčka, keď je nám teplo alebo zima, keď trpíme depresiou, hnevom alebo úzkosťou, sa vždy objavia chyby refrakcie v normálnom oku alebo zvýšia v oku, ktoré už refrakčnú chybu má.


/Dr. W.H. Bates, Better Sight Without Glasses/


REFRAKCIA – lom svetla pri prechode rohovkou a šošovkou do vnútra oka. Umožňuje zobraziť ostrý obraz na sietnici.


Preložila a spracovala: Daniela Maťuchová - ProVitalis


Ak vás téma prirodzeného zlepšenia zraku zaujala a neviete AKO ZAČAŤ, prvým krokom môže byť zamyslenie sa nad tým, čo viedlo k vzniku vášho problému. K tomu vám môže pomôcť dotazník s otázkami, ktorých zodpovedanie by vás malo nasmerovať k jeho hlbšiemu pochopeniu.

V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.

Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.

Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.


Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.

Môžete ich získať zdarma tu:

Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google


Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:

Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google



Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.

Ponuku služieb nájdete na stránke: www.provitalis.sk

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?