Krok za krokom...

Sú slnečné okuliare naozaj nevyhnutné?

Publikované 21.06.2019 v 06:00 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 543x

Leto je tu a s ním aj krásne slnečné dni. Mnohí z nás už dávnejšie vytiahli svoje slnečné okuliare a fungovanie bez nich si nedokážu ani predstaviť. Sú ale slnečné okuliare naozaj nevyhnutné? Pred tým, než si ich opäť nasadíte, pozrime sa bližšie na to, ako sú naše oči uspôsobené pre fungovanie na slnečnom svetle.

Zdroj: Pixabay




Vo vnútri našich očí sa nachádza pigment melanín. Je to rovnaký pigment, aký určuje charakteristickú farbu kože, vlasov či očí. 

Ale melanín má oveľa dôležitejšiu úlohu ako „len“ určovať farbu.

Predstavuje zároveň najúčinnejšiu ochranu pred UV žiarením a viditeľným spektrom svetla, a to nielen pre pokožku.

Je prirodzenou ochranou aj pre naše oči. Vytvára akési "vnútorné slnečné okuliare", ktoré sú pre náš organizmus prirodzené na rozdiel od tých z obchodu.


Okrem melanínu sa oči chránia aj iným spôsobom.


Ak je intenzita svetla vyššia, zreničky sa zúžia a do oka prenikne menšie množstvo slnečných lúčov. 

Naopak, pri slabšom svetle sa zreničky rozšíria - a práve takáto reakcia nastane aj vtedy, keď si na oči nasadíte slnečné okuliare. Paradoxne sa tak do očí môže dostať viac UV žiarenia, pretože svetlo sa odráža od rôznych plôch, láme sa a môže sa tak dostať aj za rám okuliarov.


Tým, že trávime väčšinu dňa v uzavretých priestoroch a pri umelom osvetlení, naše oči "zlenivejú" a stávajú sa viac citlivými na slnečné svetlo, preto nás vždy oslepí, keď vyjdeme von z budovy. Ak si v tom momente nasadíme slnečné okuliare, oči opäť nedostávajú prirodzené svetlo a stávajú sa ešte viac citlivými na svetlo.


A začarovaný kruh pokračuje...


Zdroj: Pixabay



Cieľom tohto príspevku nie je presvedčiť vás, aby ste sa slnečných okuliarov zbavili nadobro (hoci ja ich nenosím už viac než 12 rokov :-) ).

Určite ich použite pri šoférovaní, bicyklovaní, lyžovaní a ďalších rizikových aktivitách alebo kedykoľvek, keď je svetlo extrémne silné (žmúrenie takisto vytvára napätie, ktoré má negatívny vplyv na zrak).


Myslite však na to, že pravidelné nosenie slnečných okuliarov oči oslabuje!


Na záver vyjadrenie MUDr. Milana Odehnala, MBA, primára Očnej kliniky detí a dospelých v Motole v súvislosti s používaním slnečných okuliarov, uverejnené v časopise TÉMA (7/2018):


„Oko je proti vonkajším vplyvom aj proti slnku dokonale chránené. Svetlo prechádza najprv cez rohovku a ďalej cez šošovku. Časť UV žiarenia dokážu eliminovať aj očné viečka a obočie. To všetko dohromady nám robí podobnú službu ako slnečné okuliare. Navyše v našich klimatických podmienkach žiadne riziko poškodenia oka UV žiarením nehrozí. Svoj význam majú pri mori, kde je intenzita žiarenia vyššia, alebo na horách, kde redší vzduch prepúšťa do atmosféry viac ultrafialového žiarenia. Tam by som okuliare s kvalitným UV filtrom odporučil. 

Ale nenosiť ich celé leto!

Keď ich budete mať na očiach od júna do septembra, oči scitlivejú, dieťa môže byť dokonca svetloplaché. Pre oči je neprirodzené pozerať cez clonu.“


Ja už len dodám, že citlivosť na svetlo je možné znížiť praktizovaním jednoduchých techník, ktoré navyše prispejú k celkovému stavu vášho zraku. Ak vás zaujíma, ako na to, počkajte si na ďalší príspevok, už o týždeň. 


Prajem vám krásny deň plný slnka!





Ak vás téma prirodzeného zlepšenia zraku zaujala a neviete AKO ZAČAŤ, prvým krokom môže byť zamyslenie sa nad tým, čo viedlo k vzniku vášho problému. K tomu vám môže pomôcť dotazník s otázkami, ktorých zodpovedanie by vás malo nasmerovať k jeho hlbšiemu pochopeniu.

V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.

Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.

Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.


Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.

Môžete ich získať zdarma tu:

Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google


Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:

Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google



Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.

Ponuku služieb nájdete na stránke: www.provitalis.sk

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?