Krok za krokom...

Koľko času denne mám cvičiť, aby sa mi zlepšil zrak?

Publikované 12.10.2018 v 10:35 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 594x

Klasická otázka, ktorú dostávam takmer počas každej konzultácie. “Viete, ja pracujem. A mám dve deti. Toho času veľa nie je…” “Chápem.” V dobe, keď je všetko “instantné”, čiže na počkanie, a my sme nastavení na režim “včera bolo neskoro”, očakávame, že výsledok sa dostaví okamžite, ideálne s minimom vynaloženého úsilia. “Žiaľ, musím vás sklamať. Zázraky na počkanie nerobím. A ani nemožné do troch dní… “

Zdroj foto: https://pixabay.com/



Keď ide o život

S obľubou zvyknem pozerať televízne programy, v ktorých sa ľudia s morbídnou obezitou snažia schudnúť. Nie preto, že by som sa vyžívala v ich utrpení. Veď týmto ľuďom už doslova ide o život a schudnutie je posledná, ak nie jediná, možnosť na ich návrat späť z cesty do večnosti.


Pre mňa je zaujímavé sledovať ich premenu, počas ktorej si siahajú na dno svojich fyzických aj psychických síl. Veľakrát (ak nie v každom prípade) stojí za ich extrémnou nadváhou nejaká trauma z detstva či mladosti. Občas svoju situáciu zneužívajú, vyžadujú si pozornosť a chcú, aby ich blízki obsluhovali. Vžili sa do svojej role obete. Chudnutie je často sprevádzané zlyhaniami, ktoré sa objavia v momente výskytu nejakého problému. Niekedy sú to len drobnosti, ale častejšie ide o nezhody s príbuznými alebo dokonca rozchod s partnerom. Niekedy stačí len to, že ručička na váhe sa od posledného váženia nepohla alebo nebodaj ukázala o kilo viac… Vtedy má človek pocit, že zlyhal, stráca chuť do života, vracia sa k starému spôsobu “liečenia” svojich bôľov - k prejedaniu sa. Jedlo je pre nich akousi formou "psychoterapie". 


Väčšina z týchto ľudí očakáva, že všetky ich problémy s obezitou vyrieši gastrický bypass, ktorým sa výrazne redukuje veľkosť žalúdka.

U morbídne obéznych pacientov sa však vyžaduje, aby ešte pred touto náročnou a riskantnou operáciou podstatne znížili svoju hmotnosť, aby si zvykli na nový spôsob života, t. j. na nový stravovací režim doplnený o pravidelný pohyb. Je to teda o zmene ich návykov a majú to plne vo svojich rukách. 


Nie je to však nič jednoduché, vyžaduje si to hodiny a hodiny driny, bolesť, obrovské sebazaprenie, odriekanie, doslova “krv a pot”... Mnohí to ani nezvládnu. 

Lenže v stávke je veľa… ICH VLASTNÝ ŽIVOT…


Zdroj foto: https://pixabay.com/



Je to “len” otázka kvality…

V prípade zhoršeného zraku nejde o život. Aspoň nie priamo. To, o čom sa nahlas nehovorí a čo je možné “čítať len kdesi medzi riadkami” je, že dlhodobé nosenie okuliarov postupne oslabuje zrak a spolu s ďalšími faktormi môže viesť až k takým vážnym očným chorobám, ako je napríklad makulárna degenerácia, sivý či zelený zákal. Sú to tri najväčšie “strašiaky” dnešnej doby. “Neliečené” končia slepotou. 

Slovo “Neliečené” je v úvodzovkách zámerne - pretože tieto choroby sa jednoducho vyliečiť nedajú. Dostávame len “odklad”...


Z týchto troch je zatiaľ najväčšia šanca na relatívne dobré videnie u sivého zákalu, kde vám doslova na počkanie (operácia, pri ktorej vám vašu zakalenú šošovku vymenia za umelú - záležitosť niekoľkých minút) umožnia ostré videnie. Na vás je len rozhodnutie, či chcete vidieť ostro do diaľky alebo na blízko. Môžete si vybrať aj “lákavú” ponuku - jedno oko do diaľky, druhé na blízko. Na 3D videnie však v takomto prípade môžete zabudnúť, a aj na odhad vzdialenosti. Ešte je možnosť, že si vyberiete multifokálne vnútroočné šošovky. Stretla som sa len s niekoľkými prípadmi s multifokálnymi šošovkami a poviem vám, že ich “majitelia” neboli dvakrát nadšení z novonadobudnutej schopnosti vidieť…


Ďalšia vec, o ktorej málokto vie, že sivý zákal málokedy “chodí” sám. Často sa pridruží aj ten zelený (zvýšený vnútroočný tlak z dôvodu vzniku jaziev a zrastov po operácii sivého zákalu) a dokonca aj makulárna degenerácia, ktorá vás postupne pripraví o centrálne videnie.

 

Takže, v prípade zhoršeného videnia nejde o život. Je to “len” otázka jeho KVALITY... 

A je už len na vašom zvážení, či je to dostatočný dôvod na to, aby ste s tým začali niečo robiť... 



Je to v našich rukách

Treba si uvedomiť, že tak ako v prípade obéznych pacientov, ani v prípade zraku sa tento nezhoršil zo dňa na deň. K súčasnému stavu, najmä ak je vážnejší, ste sa dopracovali postupne, možno to trvalo niekoľko desiatok rokov (a možno k tomu tiež prispela nejaká trauma z minulosti). Nečakajte preto, že sa to zmení z večera do rána.

Áno, sú výnimky, keď sa tak stalo, ale to boli a sú ľudia, ktorí sú “majstrami v meditovaní”. I keď, pripúšťam, že aj ja som mala študentku, ktorá absolvovala môj jednodňový seminár a odvtedy je už asi 3-4 roky bez okuliarov (+3 dioptrie). Jednoducho dokázala “prepnúť”. To ale neznamená, že na svojom zraku nemusí “pracovať” i naďalej. V dnešnej dobe, keď sú na zrak kladené extrémne vysoké nároky, je nevyhnutné očiam dopriať dostatok odpočinku a používať ich správne, t. j. vyvarovať sa zlozvykom pri pozeraní.


Zdroj foto: https://pixabay.com/



Takže, čím vyššie dioptrie, tým viac času a trpezlivosti budete potrebovať. Aktivity a techniky je dobré robiť v priebehu dňa čo najčastejšie a hlavne v krátkych časových intervaloch (od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút)! Je naivné si myslieť, že na „cvičenie“ si vymedzíte hodinu – dve denne. Určite si takéto ciele nedávajte, je možné, že by ste veľmi skoro zažili sklamanie...


Okrem špecifických techník a aktivít pomôže k rýchlejšiemu dosiahnutiu želaného výsledku, ak využijete celý deň na zrakovú stimuláciu. Napríklad počas ranného umývania, počas jedla, cesty do práce, v práci počas krátkych prestávok, pri športovaní, atď. (o tom, čo všetko v priebehu dňa môžete využiť na zrakovú stimuláciu, sa dočítate v kapitole 13. mojej knihy „Lepší zrak prirodzene – praktický sprievodca na ceste za lepším zrakom“).


Videnie je schopnosť naučená, ktorú sa postupne učíme od narodenia. Často do procesu pozerania „zavádzame“ zlozvyky, ktoré spôsobujú postupné oslabovanie zraku (napríklad nedostatočné žmurkanie; žmúrenie v snahe zaostriť; atď.). Batesova metóda je o „znovunaučení“ sa pozerať správne. Takže, ak vieme, čo očiam nerobí dobre, jednoducho sa tomu budeme vyhýbať a zlozvyky nahradíme správnymi zrakovými návykmi.


Je dôležité si uvedomiť, že hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje náš zrak, je náš psychoemocionálny stav. Neznepokojujte sa, ak pri testovaní zraku zistíte, že od posledného merania nedošlo k zlepšeniu alebo dokonca vidíte horšie – je to len odraz vášho momentálneho stavu. Zrak kolíše v priebehu dňa nespočetnekrát. O chvíľu môžete vidieť inak, lepšie.


Tak, ako v prípade spomínaných obéznych pacientov, aj v prípade zhoršeného zraku je možnosť zlepšenia kvality života vo vašich rukách.


Oproti drine, s ktorou sa pasujú obézni pacienti, máte však jednu veľkú výhodu:

žiadna drina, žiadna bolesť, žiadna námaha…


Zdroj foto: https://pixabay.com/



Práve naopak! Vaším cieľom je naučiť sa pozerať uvoľnene, bez námahy.


Ak máte motiváciu, trpezlivosť a vytrvalosť, kvalitu života v podobe „zdravého zraku“ si môžete dlhodobo udržať bez nejakej veľkej námahy. 


Je to najmä o zmene spôsobu pozerania.


Stačí len chcieť a urobiť prvý krok. A potom ten ďalší...


Daniela Maťuchová


Ak vás téma prirodzeného zlepšenia zraku zaujala a neviete AKO ZAČAŤ, prvým krokom môže byť zamyslenie sa nad tým, čo viedlo k vzniku vášho problému. K tomu vám môže pomôcť dotazník s otázkami, ktorých zodpovedanie by vás malo nasmerovať k jeho hlbšiemu pochopeniu.

V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.

Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.

Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.


Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.

Môžete ich získať zdarma tu:

Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google


Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:

Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google



Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.

Ponuku služieb nájdete na stránke:www.provitalis.sk

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?