Krok za krokom...

Je tupozraké oko navždy stratené?

Publikované 12.04.2019 v 06:00 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 790x

Tupozrakosť - diagnóza, ktorá dokáže poriadne potrápiť rodičov aj ich potomkov. Ak neviete, o čom je reč, spomeňte si na detičky s jedným prelepeným očkom. Tupozrakosť je definovaná ako porucha zrakovej ostrosti jedného oka, ktorá spôsobuje, že pacient na toto oko nevidí ostro napriek tomu, že oko je zdravé.

Tupozrakosť alebo amblyopia vzniká v ranom veku, často ako porucha schopnosti interpretovať obraz na sietnici v dôsledku strabizmu (škúlenia) a/alebo veľkého rozdielu v refrakčných chybách oboch očí. 


Príčinou tupozrakosti môže byť aj dioptrická chyba okanajčastejšie ďalekozrakosťniekedy aj astigmatizmus, vrodená katarakta a iné ochorenia oka, ktoré brzdia alebo úplne znemožňujú vývoj zrakových funkcií.


Pacient s tupozrakosťou nevníma hĺbku, nevidí trojrozmerne, chýba mu odhad vzdialenosti, má problém s orientáciou v priestore.


Medicínska liečba tupozrakosti

Bežná medicínska liečba tupozrakosti zahŕňa prekrývanie dobrého oka okluzorom (leukoplast, páska, kryt cez okuliare, mliečne sklo v okuliaroch...). 

V minulosti sa verilo, že existuje kritická doba, dokedy je možné tupozrakosť vyliečiť, a síce len v detstve (medzi 3. – 9. rokom života, pričom po 6. roku života sa možnosť docieliť lepšie videnie radikálne znižuje) špeciálnymi cvikmi, ale v neskoršom veku sú zmeny nezvratné. Ak sa mozog dieťaťa nenaučí interpretovať obraz z tupozrakého oka, dospelý pacient už toho nie je schopný. 

Nedávne štúdie však toto tvrdenie vyvrátili. Dôkazom toho je profesorka neurobiológie Susan Barry, ktorá dosiahla priestorové videnie vo veku 48 rokov.


Tupozraké oko nie je slepé, ako si možno mnohí laici myslia. Ak sa s ním trénuje, a vek pritom nehrá žiadnu rolu, aj tupozraké oko môže začať vidieť!


Mám osobnú skúsenosť s ľuďmi v produktívnom veku, ktorých tupozraké oko začalo po niekoľkých lekciách normálne fungovať. 


Je pravda, že určitú dobu treba pracovať na tom, aby sa z dočasného stavu stal trvalý. Ale nestojí to za to?


Daniela Maťuchová - ProVitalis


Ak vás téma prirodzeného zlepšenia zraku zaujala a neviete AKO ZAČAŤ, prvým krokom môže byť zamyslenie sa nad tým, čo viedlo k vzniku vášho problému. K tomu vám môže pomôcť dotazník s otázkami, ktorých zodpovedanie by vás malo nasmerovať k jeho hlbšiemu pochopeniu.

V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.

Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.

Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.


Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.

Môžete ich získať zdarma tu:

Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google


Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:

Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google



Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.

Ponuku služieb nájdete na stránke: www.provitalis.sk

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?