Hrozí svetu epidémia krátkozrakosti?
Publikované 16.12.2018 v 16:56 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 292x
Zdroj foto: Pixabay
Intenzívnejšie vzdelávanie a nedostatočný čas strávený vonku vedie doslova k explózii v tejto oblasti, varujú experti
“Výskyt myopie (čo je medicínsky výraz pre krátkozrakosť) rapídne narástol za posledných niekoľko dekád do globálnej epidémie,” varuje Dr. Denize Atan, senior konzultantka v oblasti oftalmológie, prednášajúca na University of Bristol.
“V súčasnosti, je 30 až 50 percent dospelých v Spojených štátoch a Európe krátkozrakých, zatiaľ čo vo vysoko rozvinutých krajinách Východnej a Juhovýchodnej Ázie prevalencia narástla z 1% na 80 až 90 percent u žiakov končiacich školu vo veku 17 alebo 18 rokov.“
Myopia zvyšuje riziko vážnejších očných problémov
Nástup myopie môže znamenať oveľa viac než len jednoduchú potrebu okuliarov na videnie do diaľky. Experti varujú, že to môže zvýšiť riziko ďalších očných problémov ako je napr. myopická makulárna degenerácia, glaukóm či odtrhnutie sietnice.
Pre 10 percent, u ktorých sa vyvinie ťažká krátkozrakosť, existuje reálne riziko slepoty.
Neexistuje jediná definitívna odpoveď pre tento dramatický nárast, hovorí Dr. Louise Gow, vedúca špecialistika pre zdravie očí Kráľovského národného inštitútu pre nevidiacich (Royal National Institute of Blind People (RNIB)).
“Vieme, že hlavným faktorom je genetika; ak máte krátkozrakého rodiča, potom máte oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že aj vy sa stanete krátkozrakým,“ hovorí.
Školský systém ako hlavný faktor myopie
Aj školský systém sa výrazne podieľa na náraste krátkozrakosti, dodáva Dr. Atan, odvolávajúc sa pritom na štúdiu, ktorú viedli univerzity v Cardiffe a Bristole a ktorých sa zúčastnila aj ona sama. Záver štúdie hovorí, že každý rok vo vzdelávacom systéme pomerne zvyšuje krátkozrakosť až do takej miery, že ak bežný absolvent vo veku 16 rokov mal vízus 20/20 (u nás 6/6, čo je index pre normálny zrak),bežný absolvent vysokej školy by legálne potreboval okuliare na šoférovanie.
Zvýšená intenzita vzdelávacej záťaže u detí a rapídny nárast prípadov krátkozrakosti sa udiali v rovnakom čase; polovica detí vo Východnej Ázii je krátkozrakých do ukončenia základnej školy. Pretože oko pokračuje v raste počas školských rokov, deti so skorým nástupom myopie budú mať vyšší predpis korekcie a vyššie riziko komplikácií vyplývajúcich z ich krátkozrakosti.
„Veľmi jednoducho: tí, ktorí strávia viac času vo vzdelávacom systéme, sú menej vystavení prirodzenému svetlu,“ hovorí Dr. Atan. „Deti potrebujú tráviť viac času vonku. Mali by byť vedené k tomu, aby trávili prestávky počas vyučovania vonku a rovnako tak aj čas mimo školy.“
Zdroj foto: Pixabay
Veľké riziko myopie aj pre pracujúcich v kanceláriách
Profesor Jez Guggenheim z Odboru optometrie a zraku na univerzite v Cardiffe (the School of Optometry and Vision Sciences at Cardiff University), ktorý tiež spolupracoval na spomínanej štúdii, súhlasí. „V dvoch randomizovaných kontrolných testoch detí vo veku 6 až 12 rokov v Číne a Tajvane bolo zistené, že deti, ktorým pridali denne 40 minút naviac k hodine strávenej vonku, mali znížený výskyt myopie,“ hovorí.
Nie sú to len deti a tínedžeri, ktorých sa tento problém týka. Nový výskum v tejto oblasti naznačuje, že priemerný kancelársky pracovník strávi takmer 1700 hodín ročne pred obrazovkou počítača – čo je ekvivalentom takmer 70 dní.
„V súčasnosti je celodenné civenie na obrazovku normou pre milióny ľudí,“ povedala Katie McGeechan z firmy ACUVUE, ktorá je výrobcom kontaktných šošoviek a nechala urobiť tento výskum.
„Stačí, keď sa pozriete len o niekoľko dekád späť - oveľa menej z nás trávilo deň pozeraním stále do toho istého „žiariaceho štvoruholníka“. A keď k tomu všetkému pridáme mobilné telefóny, vystavujeme naše oči každý deň obrovskej záťaži.“
Väčším rizikom je narastajúci čas strávený pred obrazovkou, než obrazovky samé
Neexistuje žiaden dôkaz, že používanie obrazoviek na zariadeniach ako sú počítače, tablety a telefóny poškodzuje oko, vysvetľuje Dr. Gow. Môže však za to množstvo času, ktorý pri nich strávime. Oficiálne zdravotné a bezpečnostné nariadenia stanovujú, že ak pravidelne používate zobrazovacie prostriedky (display screen equipment - DSE), zamestnávateľ by mal financovať pravidelné očné kontroly a v prípade, že budete potrebovať nosiť špeciálne korekčné okuliare pre prácu s obrazovkou, váš zamestnávateľ je povinný ich preplatiť. Ak je na prácu s DSE vhodná bežná korekcia, váš zamestnávateľ za okuliare platiť nemusí.
Neexistuje nejaké zákonné odporúčanie na prestávky počas práce s obrazovkou, ale experti radia rozdeliť dlhú dobu práce s DSE častými krátkymi prestávkami. Päťminútová prestávka každú hodinu je lepšia než 20 minút každé dve hodiny.
„Očné svaly sa unavia civením na obrazovku počas akejkoľvek dlhej doby, pretože nemajú veľa možností meniť ohniskovú vzdialenosť pri zaostrovaní“, vysvetľuje Dr. Gow. „Dodržujte pravidlo 20/20/20 – pozrite do vzdialenosti 20 stôp (asi 6 metrov) preč od obrazovky každých 20 minút na 20 sekúnd – a nezabúdajte žmurkať. Žmurkáme oveľa menej, keď pozeráme na obrazovku – čo spôsobuje vysychanie slzného filmu.“
Skúste odolať rolovaniu cez sociálne médiá vo svojom telefóne – čo je, koniec koncov, len menšia obrazovka – a vyhnite sa zvaleniu sa pred obrazovkou TV alebo laptopom po príchode domov.
Zdroj foto: Pixabay
Myopia sa nedá vyliečiť, ale jej vývoj možno spomaliť
Neexistuje liečba krátkozrakosti, ale sú známe určité spôsoby, ako spomaliť tempo jej vývoja, hovorí Dr. Atan. Patria medzi ne napríklad atropínové očné kvapky v nízkych koncentráciách. „Táto generácia je „pripravená“ byť najkrátkozrakejšou, akú svet kedy videl. Nemôžeme len jednoducho stáť mimo a nič nerobiť,“ hovorí Keith Tempany, bývalý prezident Britskej asociácie pre kontaktné šošovky (British Contact Lens Association).
“Štúdie ukázali, že určité kontaktné šošovky môžu spomaliť progresiu krátkozrakosti u detí až do 59%. Príkladom sú ortokeratologické šošovky, tvrdé šošovky, ktoré sa vkladajú na noc a ráno sa vyberú von, pričom dávajú pacientovi možnosť vidieť ostro po celý deň bez potreby nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Existujú aj mäkké bifokálne šošovky, ktoré sa ukazujú, že by mohli spomaliť rozvoj myopie“, hovorí. Existuje množstvo ďalších šošoviek, ktoré prichádzajú na trh a to nám dáva príležitosť vytvoriť dlhodobý rozdiel v očnom zdraví pre nadchádzajúce generácie.
Prevzaté z: https://www.raconteur.net/healthcare/myopia-global-epidemic
Článok preložila a upravila: Ing. Daniela Maťuchová – ProVitalis
P.S.: Ak vás zaujíma prirodzené riešenie krátkozrakosti, vyskúšajte Batesovu metódu. Viac informácií na www.provitalis.sk
Ak vás téma prirodzeného zlepšenia zraku zaujala a neviete AKO ZAČAŤ, prvým krokom môže byť zamyslenie sa nad tým, čo viedlo k vzniku vášho problému. K tomu vám môže pomôcť dotazník s otázkami, ktorých zodpovedanie by vás malo nasmerovať k jeho hlbšiemu pochopeniu.V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.
Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.
Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.
Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.
Môžete ich získať zdarma tu:
Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google
Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:
Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google
Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.
Ponuku služieb nájdete na stránke: www.provitalis.sk
Komentáre
Celkom 0 kometárov