CHCEM VYSKÚŠAŤ BATESOVU METÓDU. BUDE U MŇA FUNGOVAŤ? Časť 1.
Publikované 22.05.2020 v 06:00 v kategórii Lepší zrak bez okuliarov?, prečítané: 675x
Samozrejme, určitý vplyv na výsledok praktizovania techník a aktivít Batesovej metódy bude mať aj kapacita organizmu.
Ak sú oči veľmi poškodené, ako je to v prípadoch vážnych očných chorôb, len ťažko môžem čakať, že dosiahnem dokonalé ostré videnie.
V takom prípade sa počíta každé zlepšenie stavu.
Niekedy však k zlepšeniu nedôjde ani v prípadoch relatívne "ľahkých" diagnóz.
Zdroj foto: Pixabay
Prečo je to tak?
Žiadna liečba, ani klasická, ani alternatívna, nefunguje rovnako u každého jednotlivca.
Ak podáme ten istý liek dvom ľuďom, každý z nich môže zareagovať inak.
Niekomu zaberie na 100 %, niekomu čiastočne a niekomu vôbec.
Je to práve preto, že KAŽDÝ Z NÁS JE JEDINEČNÝ.
Výsledok totiž závisí od viacerých faktorov.
Čo všetko teda musím vziať do úvahy, aby to fungovalo?
Aby sme dosiahli želaný výsledok, chce to hlavne pravidelné praktizovanie techník a aktivít na uvoľnenie napätia v zrakovom aparáte a jeho stimuláciu.
Je dôležité si uvedomiť, že budete musieť ukrojiť zo svojho "nabitého" časového rozvrhu a venovať istý čas aktivitám na zlepšenie zraku.
Niektoré aktivity trvajú len pár minút, ale je potrebné robiť ich viackrát za deň.
Čím vážnejší je váš zrakový problém, tým viac času si bude vyžadovať praktizovanie techník prirodzeného zlepšovania zraku.
Na druhej strane, ani prehnane dlhé cvičenie nemusí priniesť želaný výsledok. Dokonca, ak "príliš tlačíte na pílu", môže to spôsobiť presný opak. Ako sa hovorí: "Menej je niekedy viac." Dôležité teda bude nájsť "zlatú strednú cestu".
Meir Schneider, ktorý sa narodil slepý, v sedemnástich začal praktizovať techniky Batesovej metódy, niektoré až 13 hodín denne. O pol roka už dokázal rozlišovať predmety, za rok a pol čítal bez okuliarov. Celkovo sa mu podarilo dosiahnuť 70% vízus.
Je jasné, že nikto z nás nebude ochotný venovať sa celý deň len svojmu zraku.
Ani to nie je nutné.
Jozef, mladý muž, ktorý pracuje na zlepšení videnia v tupozrakom oku, venuje zrakovému tréningu 80 minút denne, ktoré si rozdelí do 8 desaťminútových aktivít. Je dôležité si uvedomiť, že tupozrakosť vôbec nepatrí medzi „ľahké“ diagnózy. Okrem rozmazaného videnia v tupozrakom oku, ktoré sa v podstate nedá korigovať okuliarmi, je tu aj problém binokulárneho videnia, t.j. oči nespolupracujú a chýba tak trojrozmerné, priestorové, videnie. Jozef je vo veku, kedy mu klasická medicína už nedáva šancu na zlepšenie stavu. Bežne sa totiž má za to, že tupozrakosť je možné liečiť len do veku 8, maximálne 10 rokov dieťaťa. Tých 80 minút denne však stačí na to, aby sa jeho videnie zlepšovalo. V prípade „ľahších diagnóz“ by vám teda teoreticky mohol stačiť kratší čas. Opäť zdôrazním, že je to individuálne.
ZMENA ZVYKOV
Zlepšenie zraku si vyžaduje viac než len každodenné praktizovanie aktivít. Chce to aj určitú zmenu nášho životného štýlu. Ak chceme perfektnú postavu, tiež sa to nestane lusknutím prsta, ale vyžaduje si to okrem pravidelného cvičenia aj zmenu stravovacích návykov. A nie len na chvíľu. Ak si myslíme, že stačí dosiahnuť cieľovú hmotnosť a problém je vyriešený, tak sme na omyle.
Len nedávno som videla na internete fotografie porovnávajúce hollywoodskych hercov s vypracovanými telami v minulosti a dnes, už so zaguľatenými bruškami, zarastených, na prvý pohľad až zanedbane pôsobiacich "hviezd".
Aj pekné, štíhle a pevné telo teda nebude navždy. Veľmi ľahko sa opäť zaguľatí, stratí pevnosť či pružnosť, ak sa vrátime k starým spôsobom.
Dôležité je, že už budete vedieť, ako oči používať správne.
Okrem toho, zrak sa dá stimulovať aj popri iných bežných denných činnostiach, čo si nevyžaduje žiaden čas navyše.
A pri niektorých technikách stačí len zavrieť oči a relaxovať. :-)

Veľmi dôležité je prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme. Ak dlhé hodiny trávime prácou na počítači, pracujeme v noci (práca na smeny), pod tlakom termínov ap., naše oči budú vystavené extrémnej námahe, je možné, že výsledky sa budú dostavovať pomalšie a budú si vyžadovať oveľa viac "práce".
Je jasné, že zrejme málokto bude ochotný zmeniť zamestnanie len preto, že má negatívny vplyv na jeho zrak.
Jedno je však isté - čím viac naše oči "trpia", tým viac pozornosti (a najmä odpočinku) si zaslúžia.
TRPEZLIVOSŤ A VYTRVALOSŤ
Aj keď v prvých dňoch či týždňoch nevidíme výrazné zlepšenie, neznamená to, že sa nič nedeje.
Moja kolegyňa Sylvia Loretta Lakeland, ktorá "stratila" zrak v produktívnom veku, dva roky praktizovala techniky na zlepšenie zraku, ktoré jej odporučil už spomínaný Meir Schneider.
Kvôli sivému zákalu, ktorý jej lekári odmietli operovať z dôvodu ďalších vážnych poškodení očí, nevidela ani po dlhodobom praktizovaní techník žiaden rozdiel vo videní.
Po dvoch rokoch však lekári skonštatovali, že jej oči sú v takej dobrej kondícii, že je možná operácia sivého zákalu, najskôr jedného a potom aj druhého oka. Dnes Sylvia opäť vidí.
Ja, Meir a Sylvia na konferencii v Španielsku (2015)
Časom sa zlepšovanie môže spomaliť, to znamená, že výraznejšie výsledky budú prichádzať po dlhšej dobe.
Opäť však zdôrazňujem, že je to individuálne.
U každého to môže prebiehať inak.
Pokračovanie
nabudúce.
Daniela Maťuchová - ProVitalis
V dotazníku je potrebné zadať vašu e-mailovú adresu. Je to preto, aby ste po jeho vyplnení automaticky dostali email s vašimi odpoveďami.
Tento "report" môžete neskôr použiť ako nástroj merania pokroku smerom k vášmu cieľu.
Po odoslaní formulára, dostanete ako bonus BALÍČEK NA MERANIE ZRAKU, ktorý si môžete vytlačiť a jednoducho si doma otestovať vaše momentálne videnie.
Dotazník spolu s Balíčkom na testovanie zraku budú vašimi prvými krokmi k zlepšeniu zraku.
Môžete ich získať zdarma tu:
Prvý krok k regenerácii môjho zraku - Formuláre Google
Podobne môžete postupovať aj v prípade vášho dieťatka:
Prvý krok k regenerácii zraku môjho dieťaťa - Formuláre Google
Ak sa rozhodnete aktívne pracovať na zlepšení svojho zraku, v treťom kroku si môžete zvoliť formu.
Ponuku služieb nájdete na stránke: www.provitalis.sk
Komentáre
Celkom 0 kometárov